מה באתר

כניסת חברים
שם:
סיסמא:
חדשות ועדכונים

 

חדששש!!!

אחת אחת - אפרת שטרן נפגשת עם סיגל אהביאל

40 דקות מיוחדות

כנסו ותהנו(:

https://www.hidabroot.org/video/211542

 

 

חברות יקרות!

 

עכשיו חדש חדש הועלה לאתר שיעור הכנה לפורים מיוחד במינו וחדשני

 

 https://player.vimeo.com/video/255951800

 

תקבלו פן ייחודי עמוק ומעורר על פורים.

 

פורים יהפוך למשהו אחר השנה..

 

תהנו..

 

 

 

 

 

חברות יקרות!

 

העלנו סירטון וידאו חדש בשם

"גלי איך בתורה יש דרך עבורך להתמודד עם כל מצב".
שיעור בנושא הכנה לשבועות ובעצם הוא שייך לגמרי לכל השנה.
תלמדי על מערכת היחסים המיוחדת והחזקה שקיימת בינינו לבין בורא עולם.

 

https://youtu.be/2SFZgSTw3q4

 

 

 

 

 
חברות יקרות,
 

 

אמנם יום הכיפורים כבר מזמן עבר עלינו, אבל רבינו כבר אמר מזמן שמיד לאחר ראש השנה הוא היה שומע את הקריאות ברחוב של השמש שמעורר את המתפללים לקום לסליחות....

 

 
המסר שעבר דרכי, אלינו, לאור מציאותו של יום הכיפורים עדיין רלוונטי ועדיין מחזק אותנו.  נותן לנו כוח לעמוד בכל הקשיים שעוברים עלינו או מהפנימיות שלנו או מהסביבה שלנו..

 

 
הכנסי לשיעור  https://vimeo.com/245866842
ולמדי איך להתמודד עם ניסיונות ולבנות בתוכך את המרכבה של אברהם יצחק ויעקב.

 

 
השיעור הזה התבשל אצלי כשהוזמנתי לדבר בסעודת הודיה של בת של חברה שעברה את המחלה והחלימה. ולא רק החלימה, אלא התחזקה ברוחה ובעוצמתה האישית הרבה יותר ממה שהיתה אי פעם לפני המחלה.

 

 
בדרך  לסעודת ההודיה ביקשתי מה' שיגלה לי מה נגיד שייחזק את כולם.. שיהיה התחדשות שתשמח את כולם.. וזה מה שיצא.... הכנסי ושמעי.. https://vimeo.com/245866842

 

 
העמודים של אברהם יצחק ויעקב (חסד גבורה ותפארת) טומנים בחובם סוד שחושף את העיצות איך להתמודד עם מצבים קשים בחיים  ואיך לצאת מהם מחוזקים אפילו יותר ממה שהיינו לפניהם. 

 

 

הכנסי ונתחזק ביחד. 

 

  

באהבה 

 סיגל

 

 

 

 

ראיון מרתק עם סיגל אהביאל ברשת מורשת

כנסו לצפות:

https://player.vimeo.com/video/191979000?title=0&byline=0&portrait=0

 

 

 

אמנם שבועות מאחרינו אבל הלימוד שהוא נושא איתו בכל שנה עבורנו- לגמרי בתוכנו!
לחצי על הקישור ושמעי כיצד זה שהבהמיות שבנו היא השער לאלוקות שבנו.
כיצד אין ברירה אלא לגעת בטמא כדי להפנים את הקדוש.

https://player.vimeo.com/video/171890302

 

 

חברה שלי האומנית אורית מרטין הציגה תערוכה של ציורים מקסימים המביעים רעיונות תורניים רוחניים.

כנסו ללינק ותהנו.

ואל תשכחו לחזור אלינו שוב לאחר הצפיה.. ♡
ttps://www.youtube.com/watch?v=ELaT13b-yeo&feature=youtu.be

 

חדש!!!

 

סרטוני תוכן חדשים וקצרצרים נמצאים בכפתור הוידיאו (סרטונים קצרים) -  שווה צפייה!!

 

 חדש!!!!

 

עלה סרטון חדש בשם "נימי נפשינו הנסתרים" מומלץ לצפייה..

להלן הקישור:

https://player.vimeo.com/video/130664022

 

 

 

 

 

המשיכו להתעדכן ...

 

למעוניינים לקבל מאמרים חידושים ועדכונים ישירות למייל האישי - מוזמנים לשלוח לנו מייל ב"יצירת קשר" ונעדכן אתכם בשמחה.

 

ברוכות תהיו!!


 

 

 

 

 

 

ארבעה בנים שבנו מקבלים את התורה

שלח לחבר
הדפסה

זמן ספירת העומר מסוגל ביותר לרפואת הנפש והזדמנות גדולה להכין את נפשנו לישועת השם הגדולה שאינה אלא קבלת התורה אשר היא חיינו ואורך ימינו והיא מאירה את נשמותינו באורה ובהנהגת הקודש שבה. לא לחינם ספירת העומר שתחילתה מיד בצאת חג הפסח "ממחרת השבת" נספרת ברובה בחודש אייר שראשי תיבותיו הינן "אני השם רופאך".

 

בכל שנה בחג השבועות ניתנת לנו התורה כמתנת חינם - חג מתן תורה. אך אם אכן נזכה לקבל אותה אל תוכנו עד תשנה אותנו לטובה תלוי בעד כמה נטהר את כלי נפשנו להכיל את אורה. אומרת ההגדה "כנגד ארבעה בנים דברה התורה" ובכך מגלה לנו ההגדה כי התורה "מדברת".

 

אמר רבי יהושע בן לוי בכל יום ויום בת קול יוצאת מהר חורב ומכרזת ואומרת אוי להם לבריות מעלבונה של תורה (מסכת אבות). שואל הבעש"ט הקדוש וכי מי שומע בימנו דיבור של בת קול ועל שום מה יוצאת היא באם אין מי שישמע ועונה – בכל יום ויום מבקיע קול ממעמקי הנשמה וקורא לנו להתעורר ולחזור לשורשנו – בורא עולם המסתתר בתורה. אותו קול פנימי קולה של הבת קול היוצאת מהר סיני בכל יום - קול התורה המדברת כנגדנו.

 

ארבעה בנים

 

ארבעת הבנים המוזכרים בהגדה קיימים בפנימיותו של כל אחד מאיתנו. כדי לקבל את אור התורה המדבר כנגדנו עלינו להכיר בחשיבות כל אחד ואחד מהם בתוכנו. כולם נזכרים כ"בנים" ולכולם תפקיד במסע שלנו.

 

חכם מה הוא אומר

 

הבן ה"חכם" שבנו הוא אותו "קול של ידיעה פנימית" המורה לנו להבדיל בין אמת ושקר – נקודת הצדיק שבנו.

 

התורה מדברת כנגד אותו קול שבנו ומעודדת אותנו להכיר בו ולבלי לבטל אותו בדעתנו. הוא זה שיעזור לנו להתקרב אל האופן המדויק ביותר עבורנו לפעול ולהיות על מנת שנוכל לקבל את החלק המיוחד שלנו בתורה. רואים זאת בחוש שאמא פשוטה שאינה פסיכולוגית או רופאה יודעת בפנימיותה מה הכי טוב עבור ילדיה. לעיתים אף יותר מכל אדם בעולם כולל המומחים ביותר. אותו "חכם" שבתוכה מחבר אותה אל ילדיה ומאיר לה את העצה המדויקת ביותר עבורם.

 

אל לנו ליפול לענווה פסולה ולבטל את ה"חכם " שבנו ולהישאר כעניים. קורא לנו רבינו בסיפור על השבעה קבצנים ואומר "חדלו עוד מלהיות עניים! שובו אל האוצרות שלכם, והיו משתמשים באוצרות שלכם"

 

רשע מה הוא אומר

 

מיד לאחר הבן החכם מוזכר הבן הרשע. גם לו חלק במסע שלנו וגם הוא נקרא בן למקום. עצם היותו מוזכר מיד לאחר הבן החכם מורה לנו שאף על פי שיש בנו קול פנימי שיודע להבחין בין אמת לשקר ואנו מלאים באוצרות טובים בכל זאת עלינו לזכור היטב שעוד רבות עלינו להשתפר ולשוב בתשובה ועל כן עלינו לבחון את עצמנו בכל עת כמו שבוחנים רשע.

 

כי מאחר וכל מאורע בחיים שלנו בא ללמד אותנו משהו על עצמנו ואינו מנותק משלמות קיומנו - על כן תפקידו של הבן הרשע הוא לעורר אותנו להתבונן על מאורעות חיינו בעניים בוחנות ולשאול את עצמנו "מה דורשים ממני מן השמיים לשנות בעצמי ובמה עלי להשתפר?"

 

מצד אחד קוראת לנו התורה להאמין בעצמנו ובקולנו הפנימי ללא עוררין ומצד שני לדעת שיש ביכולתנו לטעות ו"מותר" לנו לחזור בתשובה ולהגיד "סליחה טעיתי" ולהתחיל מחדש.

 

פן נוסף של הבן הרשע וסיבה נוספת להיותו מופיע מיד לאחר הבן החכם הינה שה"רשע" שבנו הוא היכולת שלנו להיות שונים ומיוחדים ולא הולכים בתלם כפי שמסבירה מסכת אבות (פרק ב' משנה יג) שרשע הוא זה שפורש מן הציבור. עצם יכולתנו להיות מובדלים מעט מהציבור יעזור לנו לגלות את קול ה"חכם" המיוחד שבנו ולמצוא את ה"שביל בצד" המיוחד לנו (כמוזכר בסיפורי מעשיות באבדת בת מלך). כל זאת כמובן כל עוד לא סטינו ולו במעט מגבולות הקדושה וההלכה.

 

תם מה הוא אומר

 

הבן התם שבנו הוא התמימות והפשיטות שקיימת בכל אחד מאיתנו. אף אותה עלינו לחפש ולחזק. התם הוא הצד שבנו שעושה את רצון השם בלי לשאול שאלות עד כדי שלעיתים הוא נראה כטיפש כמו שהתם בסיפורו של רבינו היה כטיפש בעיני הבריות על אשר הוא ממשיך להיות שמח בחלקו אף אם חלקו נראה עלוב ולא מוצלח.

 

כמה פעמים אנו נכשלים שוב ושוב במשימות שהצבנו לעצמנו או שעוברים טלטלות אשר מאיימות לייאש אותנו? רק בזכות הבן התם שבנו אנו מצליחים לקום שוב ושוב ולהמשיך בדרך למרות כל המעידות הנשנות וחוזרות.

 

"עיקר היהדות היא תמימות ופשיטות" אומר רבינו. כמו אברהם אבינו שאליו אומר השם "התהלך לפני והיה תמים" ואשר מעולם לא הרהר אחר הנהגת הבורא כלפיו אף לאחר שאמר לו מיצחק יקרא לך זרע ולאחר מכן אמר לו העלה אותו לעולה. אברהם אבינו רץ בתמימות ופשיטות לעשות רצון הבורא אף שנראה כמשוגע בעיני הבריות בהיותו זה שנלחם כנגד ההנהגה להקריב את הבנים לעבודה זרה ועתה לכאורה הוא עצמו עושה מעשה דומה.

 

בדיעבד התגלה שדווקא בזכות העקדה הפך יצחק להיות כשיר להולדה ולא לפני כן. כי נשמתו שנתנה בו ביום היוולדו לא היה בה כוח הולדה ורק לאחר שפרחה נשמתו במעמד העקדה ונתנה בו נשמה חדשה עם כוח הולדה יכלה הברכה להתקיים בו.

 

על כך אומר אונקלוס על הכתוב בתורה "עם נבל ולא חכם" שבשל היותם לא מתחכמים ומקיימים רצון השם בתמימות זכו לקבל את התורה. מכאן שקיום הבן התם שבנו הוא תנאי לקבלת אור התורה לתוכנו ולעמידה בכל הניסיונות.

 

ושאינו יודע לשאול

 

הבן האחרון הוא זה שאינו יודע לשאול. ישנם זמנים בהם אנו מתמלאים במבוכה ובחוסר ידיעה לאן לפנות עם חיינו. איננו מצליחים להבין מה רוצים מאיתנו מן השמיים ואף לא יודעים מי אנחנו וזקוקים למישהו שיורה עבורנו את הדרך. ויותר מכך - בכל מעבר ממדרגה למדרגה ישנו שלב בו אנו מרגישים כ"מרחפים באוויר" באשר המדרגה הקודמת כבר לא מתאימה לשאיפותינו מעצמנו והמדרגה הבאה עדיין לא "בנויה" ויציבה עבורנו וכך אנו תלויים בין שמיים וארץ.

 

הבן שאינו יודע לשאול שבנו הוא יכולתנו לאפשר לעצמנו לא לדעת ובכל זאת להמשיך הלאה ללא ייאוש. אומרים חז"ל שתכלית הידיעה שלא נדע. דווקא היכולת להיות בחסרון ידיעה תוביל אותנו בסופה לידיעה שלמה. כפי שאומר רבי נתן שישנו חושך שהוא גבוה יותר מכל האורות כי החושך הזה מוליד בנו צעקה שמעלה אותנו עד למדרגה הגבוהה ביותר.

 

נקודה נוספת היא שכשאיננו יודעים לשאול דהיינו לבקש אנו הופכים להיות זקוקים לאחרים שיפתחו עבורנו פתח ויתנו לנו בלי שנבקש כמאמר ההגדה "את פתח לו". אם נפנה לבן הזה שבנו מקום נהיה ענווים ונוכל לזכות ללמוד מאחרים מבלי להתגאות ולומר שאיננו זקוקים לעזרה ולהכוונה.

 

אך כאן חשוב לדעת להבחין בין "תמיכה מאחרים" ל"תלות באחרים". כל אחד מאיתנו בטבעו זקוק לתמיכה ועזרה מאחרים כפי שהתורה אומרת "לא טוב היות האדם לבדו" הוא צריך "עזר כנגדו". אנו זקוקים למישהו אוהב שיעמוד מולנו ויעזור לנו להכיר את עצמו ויכולותיו וכן שיתמוך בנו בעת נפילה. אך ברגע שצורך אמיתי זה הופך אותנו להיות כ"עבדים" הנזקקים לחברה שתאהב ותאמין בנו הפכנו מ"נתמכים" ל"תלותיים". ה"נתמך" יודע שהוא זקוק ושהקב"ה משגיח עליו ושולח לו שליחים בדמות אנשים אוהבים שמאמינים בו. אך ה"תלותי" עוזב את אחיזתו בבורא ומחליף אותה באחיזה בבני אנוש שעליו נאמר "ארור הגבר אשר יבטח באדם".

 

כאיש אחד בלב אחד

 

בכל אחד מאיתנו יש בן אחד או שניים מבין ארבעת הבנים שקולו חזק יותר בתוכנו ואיתו אנו מזדהים יותר. אחד יותר מחובר לקול החכם שבו והשני מחובר יותר לבן הרשע או התם או זה שאינו יודע לשאול. וכן יש את הבן שאיתו אנו פחות מחוברים ואף אליו אנו מנוכרים. אם שאנחנו לא מקשיבים לקולנו הפנימי או שאנחנו מתחכמים ולא תמימים עם הבורא וכן הלאה.

 

אם נזכה לזהות כל אחד ואחד מן הבנים הללו בתוך נפשנו להעריך את קיומו ולפנות עבורו מקום או אז נהפוך לכלי שלם לקבלת התורה כי כנגד כל ארבעת הבנים כאחד דברה התורה. ואז נזכה לשמוע את התורה מדברת "כנגדנו" ובתוכנו.

 

וכן כאשר יתאחדו כל ארבעת הבנים בתוכנו "איש בל יעדר" לכלי אחד שלם ומוכשר לקבלת אור התורה - חג השבועות יהפוך עבורנו לזמן מתן תורה וגם לקבלתה בתוכנו. התורה תוכל להאיר בתוכנו ולהפוך אותנו לבריה חדשה ובכך נזכה לקיים את תכלית ימי הספירה כמאמר התורה (ויקרא כג) "ממחרת השבת השביעית תספרו חמישים יום והקרבתם מנחה חדשה להשם" - דהיינו שתכלית הספירה היא שנזכה להתקרב בקרבה חדשה להשם.


 

יהי רצון שנזכה לגלות את כל ארבעת הבנים שבנו ולאחד את כולם כאיש אחד בליבנו בבחינת "כאיש אחד בלב אחד"...

 

 

פרח    

כל הזכויות שמורות לסיגל אהביאל - שיח הלב | ת.ד. 453 קרית יערים. siach.halev148@gmail.com

 

הפעל נגישות

בניית אתרים